Во текот на ноќта туристи и жители евакуирани од Крф, Евија и Пелопонез

1 min read

Во евакуацијата од Крф во текот на ноќта помагаше и Крајбрежната служба на Грција со цел локалното население и туристите по морски пат да бидат пренесени на безбедна локација

Пожар на островот Крф / Форо: EPA-EFE/STAMATIS KATAPODIS

Над 17 села во североисточниот дел на Крф, седум во јужниот дел на грчкиот остров Евија и две во северниот дел на Пелопонез, превентивно беа евакуирани во текот на ноќта поради големите пожари активни од вчера, јави дописничката на МИА од Атина.

Паралелно, веќе седми ден, сѐ уште активен е и пожарот на островот Родос, меѓутоа засега, не се во опасност населени места.

Во текот на ноќта четирите големи пожари во Грција, на четири различни локации, се гаснеа од копно, а со првите зраци на сонцето, започна и гаснењето со воздушните средства.

На Крф, ситуацијата со пожарот во североисточниот дел на островот, утрово е значително подобрена, а во евакуацијата во текот на ноќта помагаше и Крајбрежната служба на Грција за локалното население и туристите по морски пат да бидат пренесени на безбедна локација.

Пожар на Пелопонез / Фото: EPA-EFE/GIOTA LOTSARI

Во јужниот дел на островот Евија, пораки за превентивна евакуација беа испратени и рано утрово, а во северниот дел на Пелопонез, иако во текот на ноќта превентивно беше евакуирано локалното население од две села, сепак утрово се чини дека огнените јазици се далеку од населените места.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Извршен напад на Москва со два дрона

Следно

ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ ЉУБОМИР БРАНЃОЛИЦА, ЕДЕН ОД НАЈПЛОДНИТЕ АВТОРИ НА 20. ВЕК ВО МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА

Latest from Blog