Во Шведска уапсени петмина осомничени терористи од Исламска држава

1 min read

Безбедносните сили во Шведска уапсија петмина осомничени исламисти под сомнение за тероризам во врска со протестите по палењето на Куранот во јануари, соопшти денеска Шведската служба за безбедност (САПО).

– Претпоставуваме дека постојат меѓународни врски, особено со терористичката организација Исламска држава, изјави Сузана Трехорнинг, заменик-шефица на единицата за борба против тероризам на Сапо.

Петмината мажи беа уапсени во координирани операции во градовите Ескилстуна, Линкопинг и Штрангнас, информира таа.

Палењето на Куранот од десничарски политичар во Шведска во јануари предизвика проблеми со Турција, членка на НАТО.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Четири лица под истрага за неовластено набавување и пренесување на кокаин

Следно

Ѓилас го повика Вучиќ да го соопшти датумот на белградските и парламентарните избори како што ветил

Latest from Blog