Во Северна Македонија се одбележа Денот на независноста на Украина

1 min read

СКОПЈЕ (АА) – Амбасадата на Украина во Северна Македонија и Здружението на Украинците „Лесја Украинка“ го одбележаа Денот на независноста на Украина со симболичен марш во Скопје, јавува Анадолу.

Маршот започна од споменикот „Тарас Шевченко“ во паркот „Жена Борец“ до „Алеја на Украина“ во центарот на Скопје, во кој покрај десетици Украинци, учествуваа и амбасадори и претставници на неколку западни земји.

Во своето обраќање амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Лариса Дир, рече дека Украинците вторпат по ред го слават Денот на независноста во услови на жестока руска агресија врз Украина.

Таа рече дека од почетокот на воената агресија, државата агресор убила илјадници Украинци, додавајќи дека „руското зло им се заканува и на другите европски држави“.

Амбасадорката на Украина се заблагодари за помошта и поддршката од западните земји, нагласувајќи дека Северна Македонија била покрај Украина уште од првите денови на инвазијата.

„Сакам да нагласам дека Украина и Украинците плаќаат многу висока цена, животот. Затоа секоја одлука поврзана со помагање на Украинците е од витално значење за нас. Ни овозможува да преживееме, да се бориме, да се браниме, да се заштитиме“, рече амбасадорката.

Потсетувајќи дека Украина одбележува 32 години од својата независност од Советскиот Сојуз, претседателот на здружението „Лесја Украинка“, Олександр Урбанович, им се заблагодари на сите доброволци и бранители што „ја доближуваат победата на Украина“.

„Веќе две години се бориме за својата независност по руската инвазија. Со ова ние не ја браниме само својата независност туку и независноста на целиот свет затоа што видовме со кој ѕвер ние се соочивме како Украинци“, рече Урбанович.

Свој говор имаше и градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, кој рече дека македонскиот народ ќе продолжи да им дава поддршка на Украина и украинскиот народ.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Претходно

Тони Крос со еден збор кажа што мисли за трансферот на големиот шпански талент во Саудиска Арабија (ФОТО)

Следно

Кина го запре увозот на сите морски производи од Јапонија

Latest from Blog