Во Истанбул се отвори најголемиот турски фестивал за воздухопловство и технологија ТЕХНОФЕСТ

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – ТЕХНОФЕСТ, најпознатиот турски фестивал за воздухопловство и технологија, денес ги отвори своите врати за посетителите на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул, јавува Анадолу.

Петдневниот фестивал вклучува голем број настани, како технолошки натпревари, воздухопловни шоуа, концерти и семинари.

ТЕХНОФЕСТ има цел да го зголеми интересот за технологијата во Туркије. Првиот фестивал привлече околу половина милион посетители, додека фестивалот во 2019 година пречека 1,72 милиони посетители, што е светски рекорд за настан од областа на авијацијата.

Одржан во Истанбул во 2018 и 2019 година, првиот ТЕХНОФЕСТ надвор од турската метропола беше одржан во југоисточната турска област Газиантеп во 2020 година, но тој се одржа виртуелно поради ограничувањата за пандемијата на коронавирусот.

Во 2021 година ТЕХНОФЕСТ се врати во турската економска престолнина Истанбул.

Минатата година фестивалот се одржа во црноморската област Самсун, каде што го посетија 1,25 милиони посетители.

Првата интернационална верзија на фестивалот се одржа минатата година во Баку, главниот град на Азербејџан.

Десетици илјади натпреварувачи и тимови се пријавуваат за учество на настанот од 2018 година во десетици категории.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

И денеска тензично во Судскиот совет, седницата поместена за два часа

Следно

Перу прогласи вонредна состојба на границите за борба против нерегуларната миграција

Latest from Blog