(ВИДЕО) Пукање во Лос Анџелес, најмалку десет лица се убиени на прослава на Лунарната Нова Година

1 min read

Десет лица загинаа, а повеќе се ранети во пукање за време на прославата на Лунарната Нова Година во паркот Монтереј, во Лос Анџелес, Калифорнија. Како што пренесе Си-Ен-Ен, осомничениот за пукањето е се уште на слобода, а се утврдуваат и мотивите за нападот.

Капетанот Ендру Мејер од Кабинетот на шерифот во Лос Анџелес на 22 јануари соопшти дека ранетите се пренесени во болници и нивната состојба се движи од стабилна до критична.

epa10422139 Police officers stand watch after reports of a shooting taking place in Monterey Park, California, USA, 22 January 2023. According to law enforcement officials the shooting took place during a Lunar New Year celebration in downtown Monterey Park. It is not immediately known how many people were injured during the incident. EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Лос Анџелес Тајмс пишува дека пукањето се случило доцна синоќа во паркот Монтереј, на околу 11 километри од центарот на Лос Анџелес, каде што десетици илјади луѓе ја прославувале Лунарната Нова година.

Монтереј парк е подрачје со околу 60.000 луѓе, со мнозинско азиско население и се наоѓа на околу 16 километри од центарот на Лос Анџелес.

Во саботата почна дводневниот фестивал, кој е еден од најголемите настани за Лунарна нова година (Кинеска нова година) во Јужна Калифорнија.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Рик Рубин: Труп сум на миксета и немам појма од музика

Следно

Деветмина убиени во пукотница во Лос Анџелес

Latest from Blog