ВИДЕО: По 260 часа спасено 12 годишно момче во Турција

1 min read

Дванаесетгодишно момче беше спасено од урнатините на зграда во Хатај, 260 часа по разорните земјотреси што минатата недела ги погодија јужните провинции на Турција.

Екипите за пребарување и спасување под урнатините на зградата во населбата Екинци го извлекоа странскиот државјанин Осман Халебија.

Момчето било извлечено живо од урнатините по цели 260 часа, односно речиси единаесет дена по разорниот земјотрес.

Повреденото момче со возило на Брза помош било пренесено во болница, пишува „Анадолија“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бајден: Нема да се извинувам за кинескиот балон, ќе го собориме секој што ќе им се заканува на САД

Следно

Кина: Одлучно ја победивме епидемијата на ковид

Latest from Blog