ВИДЕО: Опозицијата негодува откако Џафери ја прекина седницата!

1 min read

рекламаСобранието денеска во рамките на 123-тата седница ја прекина расправата за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот со кој се предвидува вметнување на Бугарите и на уште пет етнички заедници во Преамбулата на Уставот.

Последен за збор беше пријавен координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески по чие излагање претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и најави дека за продолжувањето пратениците ќе бидат дополнително информирани.

реклама

„Констатирам дека претресот е завршен. Тука ја прекинувам работата со оваа седница, а за продолжувањето ќе бидете дополнително известени“, рече Џафери.

По прекинувањето на седницата можеше да се слушнат и негодувања од пратениците од опозицијата кои бараа уставните измени да бидат ставени на гласање.

реклама

За усвојување на точката на дневен ред е неопходно да гласаат минимум 80 пратеници. Тоа е првата од вкупно трите фази неопходни за промена на Уставот. При носењето на дневниот ред на седницата 70 пратеници гласаа „за“, а 47 беа „против“. Расправата согласно Деловникот на Собранието можеше да трае 10 работни дена.

Внесувањето на Бугарите во Уставот е услов за земјава да ја одржи втората меѓувладина седница и да ги продолжи преговорите со Европската Унија за полноправно членство во Унијата.

рекламаПретходно

Белорускиот министер за одбрана: Белорусија доверливо ја штити Русија од евентуален напад на НАТО

Следно

Владата на Грција презема ригорозни мерки во борбата против хулиганството

Latest from Blog