Велика Британија: Приведени тројца бугарски државјани за наводна шпионажа за Русија

1 min read

ЛОНДОН (АА) – Тројца осомничени кои наводно шпионирале за Русија во Велика Британија се приведени од британските власти во рамките на голема безбедносна истрага, пренесува Анадолу.

На осомничените – сите бугарски државјани – им е одреден притвор откако биле приведени во февруари, објави „Би-би-си“.

Орлин Русев (45), Бизер Џамбазов (41) и Катрин Иванова (31) наводно работеле за руските безбедносни служби.

Во извештајот се додава дека осомничените кои со години живееле во Велика Британија, работеле на различни работни места и живееле на различни приградски населби.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Женска, сакаш да се тупиме за климата?

Следно

Плаќајте во движење со HalkPay и GarminPay

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета