Васовски нов тренер на ФК Вардар, во клубот се враќа и голема спортска легенда

1 min read

ФК Вардар соопштува дека од денес за нов тренер на клубот е назначен Александар Васовски – Тетовче, играчка легенда на клубот и човек под чие водство ФК Вардар ја освои последната шампионска титула во 2019 година.

-Покрај него, во клубот се враќа и големата спортска легенда Ѓокица Ѓоко Хаџиевски, најтрофејниот Вардаров тренер и човекот кој со “црвено-црните” има освено вкупно пет шампионски титули и два национални купа. Веруваме дека со неговото богато интернационално тренерско искуство и знаење, ќе биде од огромна помош за тренерот Васовски, но и за целокупниот тим. Особено не радува искрениот пристап на двајцата тренери, кои веднаш и без размислување ја прифатија понудата на клубот. Сметаме дека спојот на професионализам и искуство и на желбата и знаењето, ќе биде темелот врз кој во понатамошниот период ќе се развива клубот, градејќи го постепено потребниот победнички менталитет, соопштија од Вардар.

Првиот официјален натпревар за тренерот Васовски, како и за Ѓоко Хаџиевски ќе биде веќе во среда, против екипата на Силекс, кој Вардар ќе го одигра на стадионот “Борис Трајковски” во населбата Маџари, со почеток од 16:30 часот,

Вардар ги поканува сите навивачи на клубот да присуствуваат на натпреварот, да ги поздрават Вардарови легенди и да им дадат поддршка на фудбалерите, за да стигнат до првата победа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пронајдени 18 изгорени тела во грчкиот регион Еврос зафатен од голем шумски пожар

Следно

Втор хеликоптер на МВР ќе се вклучи во гаснење на пожарот на Јакупица

Latest from Blog