Унгарскиот парламент го ратификуваше пристапот на Финска во НАТО

1 min read

Унгарскиот парламент, во кој доминира десничарската партија Фидес на премиерот Виктор Орбан, денеска го ратификуваше членството на Финска во НАТО по неколку месеци одложување.

Големо мнозинство од пратениците, 182 гласа „за“ наспроти шест гласа „против“, го одобрија пристапот на нордиската земја во воениот сојуз.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вечерва во 360°: Надзор над „Бехтел и Енка“ – како двајцата вработени од годишната сметка, станаа 32-ца „перманентно вработени“ во договорот со ЈПДП

Следно

Владата на Израел го одложи просецот за носење на судските реформи

Latest from Blog