Украинската и руската армија водат жестока битка на патот кој води кон Мариупол

1 min read

Откако започна долгонајавуваната украинска контраофанзива, на неколку клучни точки во земјата се водат интензивни битки. Украинската армија најпрвин нападна на истокот, но сега моментумот се движи кон југ, а најактивни области каде што се одвиваат тешки битки се Бердјанск и Мариупол. Според украински извори, армијата полека ги потиснува назад руските сили а во битките може да се вклучат и британските тенкови „Челинџер“.

„Ако во првата недела епицентарот беше на исток, сега гледаме дека борбите се движат кон југ и сега гледаме дека најактивни области се Бердјанск и Мариупол … На исток, непријателот ги насочи сите свои сили да ја запре нашата офанзива. И таму собираат сили да не спречат. Тие не се многу успешни на југ“,

изјави заменик-министерката за одбрана Малиар.

Последниот извештај за контраофанзивата, како и извештајот за „очајниот отпор“ на руските трупи на исток, беше објавен откако украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека движењето во контраофанзивата е „најважното нешто“.

„Секој војник, секој нов чекор што го правиме, секој метар украинска земја ослободена од непријателот е од најголема важност“,

изјави Зеленски.

Светските агенции нагласуваат дека не може да се потврди ситуацијата на бојното поле. Русија официјално не го признава напредокот на Украина во раните фази на контраофанзивата и тврди дека им нанела големи загуби на силите на Киев во изминатите 24 часа

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Германија ги повика Србија и Косово на деескалација на тензиите

Следно

Нагелсман покажа дека не е сѐ во парите – ги одби милионите на Арапите!

Latest from Blog