Украина тврди дека има докази оти Русија ја уништила браната „Нова Каховка“

1 min read

Службата за безбедност на Украина соопшти дека поседува телефонски разговор со кој се докажува оти руска диверзантска група ја разнела браната. Телефонскиот разговор, кој Украина тврди дека го поседува, наводно се одвива меѓу двајца војници на руски јазик разговараат за последиците од уривањето на браната.

Неколку дена по уривањето на браната „Нова Каховка“ во јужниот дел на Украина, која предизвика огромни поплави, официјален Киев тврди дека има докази оти уништувањето на браната е дело на Русија, јави Ројтерс.

EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Службата за безбедност на Украина денеска соопшти дека поседува телефонски разговор со кој се докажува оти руска диверзантска група ја разнела браната. Телефонскиот разговор, кој Украина тврди дека го поседува, наводно се одвива меѓу двајца војници кои на руски јазик разговараат за последиците од уривањето на браната.

„Тие (Украинците) не го погодија. Тоа беше нашата диверзантска група. Сакаа да ги исплашат луѓето со браната, но тоа не одеше според планот – направија повеќе од она што планираа“,

наводно рекол еден од луѓето, кој Службата за безбедност на Украина го опишува како руски војник.

Другиот човек на линијата, пак, изразил изненадување од тврдењето на војникот оти руските сили, кои ја окупираа браната по инвазијата на Украина во 2022 година, ги уништиле хидроелектраната и браната.

Службата за безбедност на Украина не даде дополнителни детали за наводниот разговор помеѓу руските војници, но додаде дека отворила кривична истрага за воени злосторства и за екоцид.

Браната „Нова Каховка“ во окупираниот дел на украинската област Херсон беше уништена во вторникот, за што јужната команда на украинските сили веднаш обвини дека е одговорна Русија.

Официјална Москва, пак, негира каква било вмешаност во овој напад и обвини оти Украина направила намерна саботажа за да се одвлече вниманието од неуспешната контраофанзива која планира да ја изврши.

Уривањето на браната предизвика огромни поплави во јужниот регион Херсон што принуди евакуација на голем број луѓе од населените места. Сепак, засега не може со сигурност да се потврди кој стои зад нападот над браната.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во украински напад со дрон врз рускиот град Воронеж повредени три лица

Следно

И Пике го нападна раководството на Барса: Еве, ние не сме во клубот, кој треба сега да си оди?

Latest from Blog