Украина ја повика Русија да им дозволи на ОН и Црвениот крст да пристапат до Херсон за евакуација од поплавите

1 min read

ЊУЈОРК (АА) – Украина ја повика Русија да даде „непречен пристап“ за ОН и Црвениот крст за евакуација на цивилите по уривањето на големата брана на териториите на земјата контролирани од Русија, јавува Анадолу.

Украинскиот амбасадор во ОН, Сергиј Кислижа, на кој му се придружија САД, Велика Британија, Јапонија и европските земји, изрази „длабока загриженост“ поради објавеното гранатирање на Херсон во Јужна Украина за време на евакуацијата од областите поплавени по уништувањето на браната „Каховка“.

„Најмалку девет лица, вклучително полиција и медицински и спасувачки персонал, се ранети вчера во градот како резултат на гранатирањето за време на тековната операција за евакуација“, рече тој, цитирајќи ги локалните власти.

Кислижа остро го осуди гранатирањето на областите за евакуација и ја повика Русија да престане со таквите напади и да им дозволи на тимовите за евакуација безбедно да му помогнат на погоденото цивилно население.

Тој, исто така, повика на „целосна соработка“ и „непречен пристап“ до меѓународните актери, вклучително и ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст за евакуација на цивилите.

Украина и Русија ја разменија вината за уништувањето на големата брана, во која одекна експлозија во вторникот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Градоначалничката на Град Скопје на средба со Сенаторите на Чешкиот парламент 09.6.2023

Следно

Нови дојави за бомби во училишта низ Црна Гора: Откажано екстерното за деветтоодделенците, наставата онлајн

Latest from Blog