Украина: Експлозијата во складиште за нафта на Крим, подготовка за голема офанзива

1 min read

КИЕВ (АА) – Раководителката на Заедничкиот координативен прес-центар на јужните одбранбени сили на Украина, Наталија Гумењук, изјави дека експлозијата во складиштето за нафта во градот Севастопол под илегална руска анексија претставува подготовка на Украина за офанзива од големи размери, пренесува Анадолу.

Говорејќи на локална телевизија, Гумењук рече дека руските војници, кои биле загрижени по експлозијата што се случи вчера во Севастопол, се обиделе да ги евакуираат членовите на своите семејства.

Гумењук додаде дека Русите одат кон базите од страната на Новосибирск бидејќи не чувствуваат мир и одржлива логистичка поддршка во Севастопол.

Таа истакна дека оштетувањето на руската логистика е еден од елементите на подготовка за силните операции на украинските одбранбени сили.

Експлозијата во складиштето за нафта со капацитет од 40.000 тони во кримски Севастопол следуваше откако комплексот беше погоден од беспилотни летала.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Си-Ен-Ен: Холанѓанец станал татко на над 500 деца па добил судска забрана за донирање сперма

Следно

САД: Потрага по мажот кој уби пет соседи откако побарале да не пука во дворот за да заспијат бебе

Latest from Blog