Уапсени две лица во Германија под сомнение дека шпионирале за Русија

1 min read

Две лица со двојно германско и руско државјанство се уапсени во Германија под сомнение дека планирале саботажи, вклучително и против воени објекти на САД, со цел да ја поткопаат воената поддршка за Украина, соопштија германските обвинители.

„Властите ги претресоа домовите и работните места на двајцата осомничени, кои се обвинети дека работеле за странска разузнавачка агенција“, се вели во соопштението.

Еден од осомничените, идентификуван од властите како Дитер С., од октомври 2023 година разговарал за можни заговори со лице поврзано со руското разузнавање, се вели во соопштението. Дитер С. бил подготвен да изврши бомбашки напади и подметнување пожари врз воени објекти, вклучително и оние со кои управуваат американските сили, прецизираше обвинителството.

Извор: alsat.mk

Претходно

Израелските сили приведоа поголем број Палестинци за време на рациите на Западниот Брег

Следно

Повеќе од 15 членови на семејството Кенеди ќе го поддржат Бајден на претстојните избори

Latest from Blog