Туркије: При превртување на автобус во Ерзинџан загинаа две, а повредени се 21 лице

1 min read

ЕРЗИНЏАН (АА) – При превртувањето на патничкиот автобус во турскиот град Ерзинџан загинаа две, а повредени се 21 лице, јавува Анадолу.

Несреќата се случила рано утринава на патниот правец Ерзинџан – Сивас каде што има снег и мраз. Според првичните податоци, две лица загинале, а 21 лице се повредени.

На местото на несреќата се пратени екипи на брза помош, полиција, жандармерија и АФАД.

Повредените со возила на брза помош биле пренесени во болниците во Рефахие и Ерзинџан, откако на местото на несреќата им била укажана прва помош.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Здравствените работници денеска на протест – бараат потпишување на анексот за покачување на платите

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Најмалку 31 лице загина во несреќа на патнички траект на Филипините

Latest from Blog