Тројца црнци загинаа во „расистички“ вооружен напад во САД

1 min read

ЏЕКСОНВИЛ (АА) – Бел Американец од „расни причини“ синоќа уби тројца црнци во маркет во американската сојузна држава Флорида, известува Анадолу.

Вооружен маскиран белец нападот го извел во еден маркет во населба во градот Џексонвил, во сојузната држава Флорида, во која претежно живее црнечко население.

Шерифот на Џексонвил, Т.К. Вотерс, на прес-конференција изјави дека нападот бил извршен од „расистички причини“ и додаде: „Напаѓачот мразел црнци“.

Информирајќи дека во инцидентот животот го загубиле две жени и еден маж, шерифот Вотерс истакна дека 20-годишниот напаѓач објавувал расистички постови на својот профил на социјалните мрежи, а по нападот, извршил самоубиство, пукајќи во себе.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Рубиалес не сака да поднесе оставка по скандалот на Светското првенство за фудбалерки

Следно

Лионел Меси со нов “магичен гол” во дебито во МЛС лигата (ВИДЕО)

Latest from Blog