Тортевски за ТВ 24: Спасовски мора да поднесе оставка за несреќата на Беса Транс

1 min read

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата 24 анализа во врска со барањето на Антикорупциска за одговорност за несреќата на Беса Транс во Бугарија истакна дека Оливер Спасовски има политичка одговорност и треба да понесе оставка зошто во неговото министерство организацијата не функционирала и некој затаил.

-Тој што го чувал документот за техничките проблеми на превозникот, тој има кривична одговорност зошто направи злоупотреба на службената положба, му овозможил на некој субјект да обавува дејност спротивно на законите. Сигурно е дека МВР потфрлиле. Ако министерот поднесе одговорност, тој има морална обврска да го расчисти случајот и да поднесе одговорност, рече Тортевски.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Илјадници медицински сестри повторно штрајкуваат во Велика Британија

Следно

Потресно сведоштво за условите и третманот во штипската болница, градоначалник со јавен апел

Latest from Blog