Тетово, дождот ги блокираше улиците – жителите будни поради страв од поплави

1 min read

рекламаСилниот дожд блокираше неколку патишта во Тетово, а најкритична е состојбата во Мала Речица и Бродец, Шипковица. Жителите од овие подрачја велат дека цела ноќ биле будни од страв дека може да има поплави. Апелираат општината да преземе мерки и еднаш засекогаш да се реши овој проблем.

„Ситуацијата е навистина лоша бидејќи таму излегува вода кај цевките каде што влегувала водата од потокот. На коловозот имало вода и за среќа немало големи наноси од камења за да предизвикаат проблем. Неколку пати го посетивме градоначалникот. Ни вети дека правиме проект, но никогаш не ни дефинираше кога ќе биде направен“.

реклама

„Можете да видите дека ова не е само еднаш, ова е редовно кога врне има ваква штета. Не спиевме цела ноќ“.

„Тешко беше бидејќи цевките беа блокирани, немаше оштетувања на куќата“.

реклама

„Решението би било каналот да биде подобро отворен. Поминува доле, тоа треба да се направи и да се постават два штитника, ако не го направат тоа, но тоа не го прават“.

Од општина Тетово велат дека навреме интервенирале и го исчистиле каналот во Речица, но и патот Шипковица-Бродец.

реклама

„Од сабајле сме на терен и имаше интервенција. Механизацијата е на патот Шипковица-Бродец и е пуштен и е извршено целосно чистење на тој дел и воедно добивме информација и за сточниот пазар на улица 146, исто така имаме проток таму, цевката е блокирана и сега водата сама влезе во каналот“, вели Мемет Јонузи.

Секогаш кога има дожд, овие области се покритични, а паметиме дека имаше и човечки жртви од поплавите во 2015 година.

рекламаПретходно

Повторно се протестира пред Влада: Се бара правда за пациентите од Онкологија

Следно

Тотенхем плати 11 милиони евра за хрватски тинејџер

Latest from Blog