Тајфунот Доксури усмрти 53 лица на Филипини, раселени се речиси 290.000 лица

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Најмалку во 196 града погодени од тајфунот Доксури на Филипини е воведена вонредна состојба, соопштија властите, пренесува Анадолу.

Филипинскиот Национален совет за намалување и управување со ризици од катастрофи соопшти дека околу 2,9 милиони луѓе низ југоисточната азиска земја се погодени од силни ветрови и обилни врнежи од дожд, објави дневниот весник „Фил Стар“ со седиште во Манила.

Над 288.000 луѓе се раселени поради налетот на тајфунот.

Во тајфунот Доксури загинаа најмалку 53 лица, од кои 26 при потонување на брод, додека 13 лица се водат како исчезнати.

Ова е петти тајфун што ги погоди Филипини оваа година, а тајфунот Канун, исто така, ѝ се заканува на земјата со интензивирање на југозападниот монсун и предизвикување поплави.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Жена и малолетник загинаа во тешка сообраќајка на патот Крушево–Кривогаштани, тешко повредени се уште три лица

Следно

(ВИДЕО) Сомалија ја има најбавната „атлетичарка“ – ја испратиле на игрите зашто е внука на претседателката на федерацијата?

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските