Тачи пред судот во Хаг се изјасни за невин за воени злосторства

1 min read

Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Хашим Тачи, пред специјалниот суд во Хаг се изјасни за невин по обвинението за воени злосторства.

Тој се соочува со 10 точки од обвинението поврзани со војната во 1998 и 1999 година.

– Го разбирам обвинението и се изјаснувам за невин, им рече тој на судиите по почетокот на постапката.

Во Хаг денеска почна судењето на поранешните лидери на ОВК обвинети за злосторства врз Срби, неалбанци и политички неистомисленици.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Москва: Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал како одговор на членството на Финска во НАТО

Следно

Арсовска на увид во градежните активности на „Васко Карангелески“

Latest from Blog