Столтенберг: Бунтот на „Вагнер“ ја покажува големата стратешка грешка на Москва

1 min read

Додека Русија ја продолжува офанзивата, уште поважно е да се продолжи поддршката за Украина, вели генералниот секретар на НАТО

Прекинатиот бунт на платеничката група „Вагнер“ во Русија покажува дека Москва направила стратешка грешка со водењето војна против Украина, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пренесува Ројтерс.

„Настаните од викендот се внатрешно руско прашање и уште една демонстрација на големата стратешка грешка што ја направи претседателот Владимир Путин со нелегалната анексија на Крим и војната против Украина“,

изјави Столтенберг за време на посетата на литванскиот главен град Вилнус.

Столтенберг вели дека додека Русија ја продолжува офанзивата, уште поважно е да се продолжи поддршката за Украина.

Претходно

Борел: „Моќта на Русија ‘пука’ поради војната во Украина“

Следно

ОФИЦИЈАЛНО: Гундоган е нов фудбалер на Барселона

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета