Борел: „Моќта на Русија ‘пука’ поради војната во Украина“

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни односи и безбедносна политика, Жозеп Борел, изјави дека моќта на Русија „пука“ поради војната во Украина, јавува Анадолу.

Пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, Борел за новинарите изјави: „Она што се случи во текот на овој викенд покажува дека војната против Украина ја ‘скршила’ руската моќ и влијае врз нејзиниот политички систем.“

Тој се осврна на бунтот против раководството на руската Армија инициран од водачот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин.

Борел изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „создал чудовиште“ поддржувајќи ја групата Вагнер, која сега, според него, „гриза назад“… „чудовиштето дејствува против својот творец“.

Тој нагласи дека во светло на неодамнешните настани во Русија, уште покритично за ЕУ е да ја поддржи Украина.

Борел изрази надеж дека министрите за надворешни работи на ЕУ ќе усвојат уште една воена поддршка од 3,5 милијарди евра (3,8 милијарди долари) за Украина.

Шведскиот врвен дипломат Тобијас Билстром рече дека „Русија очигледно ја губи војната против Украина“ поради меѓународната поддршка за Киев.

Тој потврди дека ЕУ продолжува да стои покрај Украина за да го врати нејзиниот територијален интегритет, а министрите ќе разговараат за интеграцијата на Украина во ЕУ, како и за политичка, воена и хуманитарна помош за земјата.

За време на состанокот, највисоките дипломати на ЕУ, исто така, ќе ги проценат односите на блокот со Латинска Америка и се очекува да го усвојат 9-тиот пакет санкции поради кршењето на човековите права во Иран.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Во тек е надзор во Основното обвинителство во Струга и во Вишото во Битола за предметите за Мерко

Следно

Столтенберг: Бунтот на „Вагнер“ ја покажува големата стратешка грешка на Москва

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета