Соборен рекорд на натпреварот во лежење во Црна Гора: 12 учесници лежат повеќе од 120 часа

1 min read

ПОДГОРИЦА (АА) – На натпреварот во лежење што се одржа во црногорското етносело Брезна, меѓу Никшиќ и Плужина, утринава е соборен рекорд, јавува Анадолу.

Дури 12 натпреварувачи лежат повеќе од 120 часа со што е соборен досегашниот рекорд на победничката на натпреварот од 2021 година, Дубравка Алексиќ од Подгорица, која лежеше 117 часа. Ова го изјави за АА организаторот на натпреварот и сопственик на етноселото Брезна, Миќо Благојевиќ.

Натпреварот започна во петокот наутро со 21 натпреварувач. Во меѓувреме, деветмина натпреварувачи се откажаа, а 12 се борат за наградата од 1.000 евра.

Правилата им забрануваат на учесниците да стануваат, но дозволено е спиење, читање книги, јадење и пиење. На секои осум часа на натпреварувачите им е дозволено да одат во тоалет.

Ова е натпревар по кој Црна Гора е единствена во Европа, а особено е интересно поради прифатениот стереотип за оваа нација дека е мрзлива.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Претходно

СО РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА „БОЈАТА НИЗ МУЗИКАТА“ ОДБЕЛЕЖАНИ 90 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛЕШКИОТ УМЕТНИК АНГЕЛ ПЕТРОВ

Следно

Багдад: Ирачкиот претседател го прими на средба турскиот министер за надворешни работи Фидан

Latest from Blog