Со стари лични документи ќе може да се гласа на следните претседателски и парламентарни избори

1 min read

рекламаОстварување на кое било граѓанско право нема да биде доведено под знак прашање доколку навреме не се променат личните документи, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. 

Прашан дали со старите лични документи ќе може да се гласа на претстојните претседателски и парламентарни избори, рече дека сега воопшто не се поставува тоа прашање.

реклама

За вчера искажаниот став на народниот правобранител дека личните документи со додавката „северна“ треба да бидат на товар на буџетот на државата рече дека засега нема таква одлука.

-Во однос на промената на личните документи коишто ги имаме засега нема каква било друга одлука од таа која што е донесена. Значи, тие треба да бидат променети, рече Спасовски во одговор на прашање  при денешното одбележување на Денот на Единицата за брзо распоредување во Куманово и нагласи дека веќе се променети над еден милион документи.  

реклама

Согласно одредбите од Преспанскиот договор, сите граѓани заклучно со февруари 2024 година треба да ги променат личните документи на кои мора да стои новото уставно име на државата. 

рекламаПретходно

Козенца го краде Несторовски од Тернана!?

Следно

СО РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА „БОЈАТА НИЗ МУЗИКАТА“ ОДБЕЛЕЖАНИ 90 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛЕШКИОТ УМЕТНИК АНГЕЛ ПЕТРОВ

Latest from Blog