Скопје ќе биде домаќин на елитен таеквондо турнир

1 min read

За прв пат македонското таеквондо ќе организира Г1 меѓународен турнир на кој ќе присуствува светската елита од овој олимписки спорт, голем број олимписки и светски медалисти од над 50 држави од цел свет.

Г1 турнирите носат бодови за остварување на олимписка норма, за прв пат љубителите на овој олимписки спорт ќе можат во живо да ги следат борбите на Дејан Георгиевски, Филип Додевски кога се во прашање елитните натпревари.

– На 8 и 9 април во спортскиот центар „Јане Сандански“ ве очекуваме во што поголем број за да ги бодриме нашите херои, напиша градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски.

Носител на организацијата на овој турнир е Македонската Таекводно Федерација заедно со таеквондо клуб Бутел, со значителна помош од Македонски Олимписки Комитет, општина Аеродром и лабораторија Рамус.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Дачиќ со нов наратив кон Русија и најава за можно воведување санкции, оценуваат регионалните медиуми

Следно

Дачиќ со нов наратив кон Русија и најава за можно воведување санкции, оценуваат регионални медиуми

Latest from Blog