СКАНДАЛОТ продолжува: Фудбалерката не сакала бакнеж, протестираат 56 колешки

1 min read

Луис Рубиалес, претседателот на шпанската фудбалска федерација на доделувањето на шампионската титула на Светското првенство ја бакна во уста играчката Џени Хермосо.

Ова предизвика лавина негативни коментари, а се појавија и нови информации за оваа ситуација.

Имено, Џени Хермосо потврдила дека не се согласила на бакнежот во уста со претседателот Рубиалес, а ѝ се придружија и 56 репрезентативки на Шпанија кои порачаа дека нема да играат додека не биде сменет од чело на федерацијата.

Шпанската влада покрена судска постапка за суспензија на претседателот на федерацијата, а ФИФА исто така покрена дисциплинска постапка.

Се очекуваше да поднесе оставка, но тој рече дека не ја заслужува истрагата и дека фудбалерката му дала согласност.

– Тоа беше спонтан бакнеж. Заемно, еуфорично, консензуално. Тоа е клучот., вели претседателотт, пренесе Скај Спортс.

 

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Промовирана поезија на Адам Хоровиц и Алекси Берно од проектот „Версополис“

Следно

Сончево и топло, температурите до 38 степени

Latest from Blog