Сирискиот претседател Асад пристигна во Москва, ќе се сретне со Путин

1 min read

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска пристигна во Москва во својата прва официјална посета надвор од Блискиот Исток по разорниот земјотрес, јавија светските медиуми, повикувајќи се на соопштение од канцеларијата на Асад на Телеграм.

Асад во рамки на посетата ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин. Тој е придружуван од голема делегација сириски министри.

Во соопштение Кремљ наведе дека двајцата лидери ќе разговараат за соработката во политиката и трговијата, како и во хуманитарната област. Тие ќе зборуваат и за „перспективите за целосно решавање на ситуацијата во и околу Сирија“.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Русија тврди дека американското беспилотно летало паднало поради остар маневар, борбените авиони не стапиле во контакт со него

Следно

Тренчевска: Инфлацијата е потсмирена

Latest from Blog