Силен земјотрес во Романија – почувствуван и во Србија

1 min read

Потресот се случил на 20 километри источно од романскиот град Арад, а бил почувствуван и во Белград

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран во Романија.

Потресот се случил на 20 километри источно од романскиот град Арад

Националниот истражувачко-развоен институт за физика во Букурешт објави дека земјотресот се случил околу 20:30 часот по локално време, а бил на длабочина од 5,6 километри.

Потресот се случил на 20 километри источно од романскиот град Арад.

По овој, тлото на Романија го погодил уште еден земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала.

Засега нема информации за евентуални штети.

Земјотресот бил почувствуван и во српската престолнина – Белград.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ди Марија го напушта Јувентус

Следно

Османи: Идејата за внесувањето на Бугарите во Уставот за првпат ја слушнав од висок претставник на ВМРО-ДПМНЕ

Latest from Blog