Сијарто: Безбедносните предизвици на ЕУ ги засегаат и Србија и Унгарија

1 min read

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто изјави дека двата сериозни безбедносни предизвици со кои се соочува ЕУ истовремено ги засегаат Србија и Унгарија.

По средбата со српскиот министер за надворешни работи, Сијарто изјави дека Србија и Унгарија ги чувствуваат навистина тешките последици од војната во соседството, но и дека се изложени на голем притисок од илегалната миграција.

„Последиците од војната и миграцијата се појавуваат во нашите земји во исто време, а двете страни се заинтересирани за што поскоро мир во Украина. Продолжувањето на војната или нејзината ескалација значи многу сериозна опасност за нашите две земји и народи, бидејќи ние не сме одговорни за таа војна, но нејзината ескалација значи многу сериозна опасност“, истакна Сијарто.

Тој вели дека поради ова сите одлуки и мерки кои водат кон ескалација и продолжување на војната се против националните интереси на Унгарците и Србите. Ние сме заинтересирани за мир, рече Сијарто.

Унгарскиот министер додаде дека добрата соработка меѓу двете земји трае повеќе од осум и пол години и дека личните односи се добра основа за добра официјална соработка.

„Посебно ми е драго кога го примам министерот за надворешни работи на Србија, особено затоа што не се работи само за стратешка соработка и пријателство меѓу двете земји, туку ја делиме и истата судбина, бидејќи двата сериозни безбедносни предизвици со кои се соочува ЕУ влијаат и ние и Србија“, рече Сијарто.

Како што наведе, безбедноста на снабдувањето со енергија денес е во Србија, бидејќи само во Европа протокот на гас од исток кон запад функционира со 100 отсто капацитет – гасовод низ Србија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Објавено писмо на Србинката која исчезна во САД, пишувала за својот сопруг

Следно

Стоилковски: Ковачевски е слуга на интересите на Али Ахмети

Latest from Blog