Швајцарски фудбалски репрезентативец осуден поради закани

1 min read

Напаѓачот на швајцарската фудбалска репрезентација Брил Емболо е прогласен за виновен поради закани за време на улична расправија во Базел пред пет години

Инцидентот се случил во мај 2018 година во раните утрински часови кога Емболо со своите пријатели влегле во вербална расправија со друга група, објавија швајцарските медиуми.

Емболо, кој во тоа време имаше 21 година и настапуваше за германски Шалке, за време на расправијата му се обратил на човек со зборовите „Ќе те докрајчам, јас го поседувам целиот Базел“, додека на друг му се заканил дека ќе го „претепа“.

Судот во Базел на Емболо му изрече условна парична казна од 130.000 евра, додека неговиот пријател е осуден на условна затворска казна од десет месеци и глоба од 3.000 евра за нанесување телесна повреда.

Емболо е роден во Камерун, како дете живеел во Франција, а потоа во Швајцарија. За швајцарската репрезентација има 63 настапи и 13 голови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Украина тврди дека ги потиснала руските офанзиви во Доњецк и Харков

Следно

Санирана Спомен-чешмата со мозаици од Борко Лазески во славното охридско село Сливово

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета