Шумски пожар во северна Шпанија: Евакуирани стотици луѓе

1 min read

МАДРИД (АА) – Под контрола се ставени шумските пожари што избувнаа на 23 март во регионите Валенсија и Каталонија на истокот на Шпанија, а овој пат пожари избувнаа во регионот Астурија на северот на Шпанија, јавува Анадолу.

Според соопштеното, 375 лица се евакуирани од своите домови поради пожарите што избувнаа на 29 март и продолжија на 121 место во шумската област во Астурија, а многу патишта, вклучително и автопати беа затворени за сообраќај.

Се вели дека пожарите се прошириле и во регионот Галиција западно од Астурија.

Официјални лица на автономната управа на Астурија објавија дека повеќе од 700 лица, припадници на Армијата, жандармеријата, противпожарната служба и цивилната одбрана, учествувале во напорите за гаснење на пожарот.

Огнот брзо се шири поради високите температури и брзината на ветерот што надминува 100 километри на час.

Гувернерот на Астурија, Делија Лоса, рече дека има многу сериозни докази дека пожарите биле „намерно подметнати“.

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез, кој е во официјална посета на Кина, нагласи дека стои во солидарност со народот на Астурија. Санчез ги повика граѓаните да бидат многу внимателни и да им се пружи сета потребна помош.

Се вели дека шумскиот пожар што избувна на 23 март во близина на градот Кастелон во регионот на Валенсија е ставен под контрола и дека продолжуваат операциите за гаснење, а мерките се задржани на високо ниво за да се спречи повторното разгорување на пожарот поради временските услови.

Од пожарите кои зафатија 55 квадратни километри од областа помеѓу Кастелон и Теруел (Каталонија), оштетени се 4.700 хектари шумска површина, додека во регионот има сериозни еколошки и материјални штети.

Во 2022 година, Шпанија доживеа една од најлошите години во својата историја на шумски пожари, со изгорени вкупно над 310.000 хектари.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Во болница во Кахраманмараш по земјотресот родени 625 бебиња

Следно

Грк пронајден починат во стан во Карпош

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството