Штрајк на младите лекари во Велика Британија, бараат повисоки плати

1 min read

Младите лекари во Велика Британија денеска започнаа четиридневен штрајк со барање за повисоки плати.
Како што пренесува Хина, штрајкот најверојатно ќе предизвика големи нарушувања во здравствениот систем, поради што владата предупреди на ризици за безбедноста на пациентите.

Повеќе од десетици илјади помлади лекари, кои сочинуваат речиси половина од медицинската работна сила, стапија во штрајк.

Синдикатот на лекарите, Британската медицинска асоцијација (БМА) бара зголемување на платите за 35 отсто.

Од БМА тврдат дека платите на членовите на тоа здружение се намалени за 26 отсто поради инфлацијата во период од 15 години.

Штрајкот на помладите лекари уследи по минатомесечниот тридневен прекин на работата на британските лекари.

Директорот на јавното здравство во Англија, Стивен Паувис, оцени дека овојпат ќе има „значително повеќе“ откажувања на операции и интервенции отколку за време на последниот штрајк.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Паркот Македонија доби нови реквизити

Следно

Русија: Еруптираше вулканот Шивелуч, пепел на висина од 20 километри

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството