Шефот на ОН за човекови права ги осуди акциите на Израел како непропорционални

1 min read

ЖЕНЕВА (АА) – Комесарот за човекови права на Обединетите нации (ОН), Волкер Турк, ги критикуваше акциите за геноцид на Израел во Појасот Газа, нарекувајќи ги непропорционални, јавува Анадолу.

Турк, во краткото интервју за австрискиот јавен сервис ОРФ, ја опиша ситуацијата во Газа како страшна.

„ОН станаа пион во конфликтот“, рече тој.

Критикувајќи ги западните земји за прекин на финансирањето на Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА), Турк рече дека УНРВА е неопходна за луѓето во Газа.

Денес Турк ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за развој на Европската Унија во Брисел. На средбата ќе присуствува и шефот на УНРВА, Филип Лазарини.

„Во врска со ситуацијата на палестинските цивили во Газа, не знам што друго да кажам“, рече Турк за ОРФ.

Тој додаде дека се ужасува од најавата на Израел за проширување на војната против Хамас до Рафах во јужниот дел на Газа.

Според неговите зборови, 1,4 милиони Палестинци побарале засолниште од израелските напади во градот на границата со Египет – но без доволно храна и хуманитарна поддршка.

Тој зборуваше за загинатите и ранетите во Појасот Газа, наведувајќи дека масовното уништување, во кое се уништени половина од куќите, големи површини земјоделско земјиште, како и континуираниот прекин на хуманитарната помош, зборуваат за колективна казна.

„Тоа е кршење на меѓународното хуманитарно право“, рече тој.

По барањето за геноцид поднесено од Јужноафриканската Република, Меѓународниот суд на правдата на 26 јануари донесе одлука дека Израел мора да се воздржи од какви било активности поврзани со убиства, напади и уништување на Газаните и да ги преземе сите мерки за да го спречи геноцидот.

Сепак, израелските сили продолжуваат да извршуваат напади во кои од 7 октомври досега загинаа најмалку 28.176 Палестинци, главно жени и деца, а беа ранети 67.784.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

Следно

„Наближуваме до пресвртната точка“: Аларм за колапс на клучната атлантска струја

Latest from Blog