Секојдневно сме сведоци на покачувања во другите сектори, освен секторот култура кој останува на маргините, протест на вработените во Министерството за култура

1 min read

Ние добивме леб од 33 денари, а министри со плата од 1.800 евра со која ќе можат да си купат што сакаат“ истакнаа вработените во Министерството за култура кои шести ден протестираат пред Владата и бараат покачување на плата.

Втора недела се на протести, но никој од надлежните не сака да ги прими на разговор.

Министерот за финансии ќе обезбеди за нив повисоки плати и без протести. Зашто нели тие тоа го заслужуваат. Секојдневно сме сведоци на покачувања во другите сектори, освен секторот култура кој останува на маргините, истакнаа од синдикатот.

Целиот текст на А1.он.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

МВР со детали за верижниот судир во Аеродром

Следно

На САД не им се губат уште дронови над Црното море

Latest from Blog