Се стравува од најлошото сценариo: Четворица пријатели паднале во Дунав, само еден се спасил-некои работи се мистерија

1 min read

Единицата за безбедност на реките од синоќа трага по Милош М.(37), Ненад Т.(38) и Милан Н., кои синоќа околу 21 часот испаднаа од чамецот кај мостот Панчевац.

Според првичните информации, само Мане К.(37) успеал да исплива од Дунав.

Бил прегледан во Ургентен центар. Мане наводно дал изјава во полиција, но не можел да каже која е причината за превртувањето на пловилото. Тој рече дека „успеал да заплива во близина на кафаната „Код Рената“.

Низ грмушките, над насипот, целиот каллив, изгребан и исцрпен, човекот кој беше единствениот кој избега и успеа да исплива од Дунав кога се преврте чамецот, во кој имаше уште тројца мажи, некако се фати за брегот и се упатил кон првите куќи во Крњача каде побарал помош.

Како што се дознава, еден од тие тројца бил непливач, а како дошло до превртувањето се уште е нејасно, а нејасно е и што правеле синоќа на Дунав по силната струја која предизвикала големи бранови на реката.

Според неофицијални информации, еден маж од чамецот бил непливач, а неговиот појас бил пронајден на неколку стотини метри од Панчевскиот мост.

Како што се дознава, сите момчиња се семејни мажи, а сопругата на еден од нив е бремена.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Во изминатото деноноќие произведени се 16.127 MWh електрична енергија

Следно

Циклонот „Фреди“ одзеде над 520 животи

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета