САД ветија продолжување на испраќањето помош за Украина на сите полиња

1 min read

ЊУЈОРК (АА) – Американскиот Стејт департмент објави порака по повод 500. ден од руско-украинската војна, јавува Анадолу.

Во пораката, насловена „500 дена отпор во Украина“, посебно ја пофали одбраната на Украина во војната со Русија.

Се додава дека руската Влада е најголема пречка за праведен и траен мир во Украина.

„САД ќе продолжат да ѝ наметнуваат големи трошоци на руската Влада и бараат одговорност за кршењето на меѓународното право преку санкции, контрола на извозот и други мерки што ќе влијаат врз способноста на Кремљ да војува“, се наведува.

Стејт департментот нагласи дека ќе продолжи да праќа помош за Украина на полето на безбедносната, економијата и други полиња.

„Така што Украина може да продолжи да се брани и да биде на најсилната можна позиција на преговарачката маса кога ќе дојде време за тоа.“

Војната меѓу Русија и Украина започна на 24 февруари 2022 година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Зеленски се врати од Турција со заробените командати од Азовстал, тие ветуваат враќање на бојното поле

Следно

Шпанскиот фудбал завиен во црно: Почина Луис Суарез (ФОТО)

Latest from Blog