САД: Ураганот во Тексас однесе три животи

1 min read

МАТАДОР (АА) – Најмалку три лица загинаа во ураганите што ја зафатија американската сојузна држава Тексас, поточно северниот град Матадор, јавува Анадолу.

Вилијам Иваско од Националната метеоролошка служба (NWS) во Лубок, Тексас, објави дека биле забележани три урагани со бури што се случиле околу 21:30 часот по локално време вчера, при што ураганот во Матадор предизвикал сериозни штети во регионот.

Градоначалникот на Матадор, Пат Смит, рече дека урагани и град со големина на тениско топче ги погодиле градот и околните области како резултат на силното невреме.

Смит рече дека три лица ги загубиле животите како последица на ураганот, а има сериозни штети низ градот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Artistët e grupit të dytë të Ansamblit “Ibe Palikuqi” sërish rrëmbyen zemrat e shkupjanëve (FOTO)

Следно

Tituj të nxehtë për verë të relaksuar me SkyShowtime

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета