САД ја одобрија продажбата на американско-израелскиот систем за противвоздушна одбрана на Финска

1 min read

ЕРУСАЛИМ (АА) – Израел соопшти дека официјален Вашингтон одобрил продажба на системот за противвоздушна одбрана со среден и долг дострел, познат како „Давидова прачка“, вреден 316 милиони евра, јавува Анадолу.

Овој систем за противвоздушна одбрана е произведен во соработка на Израел и Соединетите Американски Држави (САД).

Во соопштението на израелската Влада се наведува дека САД првпат одобриле продажба на американско-израелскиот систем за противвоздушна одбрана „Давидова прачка“ на трета земја.

Се наведува дека во рамките на договорот за продажба на системот за противвоздушна одбрана, на Финска ќе ѝ бидат испорачани ракети-пресретнувачи, лансери на ракети и радарски системи.

Системот за противвоздушна одбрана ќе биде интегриран во командните и контролните системи на војската на Финска.

Системот за противвоздушна одбрана „Давидова прачка“ е развиен во 2017 година, а може да се користи против непријателски авиони, беспилотни летала, балистички проектили, како и проектили со среден и долг дострел.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ИЗЛОЖБАТА НА ДРЖАВНИОТ АРХИВ СО ФОТОГРАФИИ И ДОКУМЕНТИ ЗА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ ЌЕ ПАТУВА НИЗ ЗЕМЈАВА

Следно

Telekomi i Maqedonisë e ka rrjetin më të mirë, është konfirmuar tanimë edhe nga Ookla®

Latest from Blog

ОН: Газа е пекол на земјата

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа