САД домаќин на Светското клупско првенство во 2025

1 min read

Соединетите Американски држави ќе бидат домаќини на новото и проширено Светско клупско првенство на ФИФА во 2025 година, објави Светската куќа на фудбалот.

Извршниот одбор на ФИФА едногласно ја донесе одлуката САД да го организираат првото Светско клупско првенство со 32 екипи.

„ФИФА Светското клупско првенство 2025 ќе биде врв на елитниот професионален машки клупски фудбал, а со потребната инфраструктура и големиот локален интерес, САД се идеален домаќин за почеток на овој нов, глобален турнир“, оцени претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

ФИФА, воедно, објави дека домаќинот на Мундијалот 2030 ќе биде објавен на крајот на идната година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

КИЛОМЕТАРСКИ КОЛОНИ: На „Богородица“ се чека час и половина, на „Дојран“ околу еден час

Следно

Навистина е лесно да се биде диригент ако имате музичка наобразба, ако го знаете добро својот оркестар и му верувате

Latest from Blog