Русија: Украина се подготвува да ја обвини Москва за „грубо кршење“ на нуклеарните обврски

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Русија соопшти дека Украина се подготвува да ја обвини Москва за „грубо кршење“ на нејзините нуклеарни обврски според Конвенцијата за нуклеарна безбедност (ЦНС) на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), јавува Анадолу.

„Пред почетокот на 11-тата итна специјална седница на Генералното собрание на ОН, режимот во Киев продолжува да се подготвува за голема провокација за да ја обвини Руската Федерација за наводно „грубо кршење“ на обврските од Конвенцијата за нуклеарна безбедност во текот на специјалната воена операција“, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана во неделата.

Во соопштението се тврди дека неколку контејнери со „радиоактивни материи“ биле доставени до Украина од територијата на неименувана европска земја и дека тие ќе се користат за „исценирање на локална контаминација во областа на еден од објектите опасни за радијација контролирани од Режим во Киев“.

„Целта на провокацијата е да се обвинат вооружените сили на Руската Федерација за наводни напади врз објекти опасни за радијација во Украина, што доведе до истекување на радиоактивни материи и контаминација на областа“, се вели во продолжение.

ЦНС е договор на МААЕ потпишан во 1994 година, со цел да се одржи високо ниво на безбедност во земјите кои поседуваат нуклеарни централи и да се обезбеди посветеноста на нејзините потписнички на овие цели.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Извозот на Туркије во балканските земји во јануари достигна 1 милијарди 450 милиони долари

Следно

Градот Скопје и „Лајка“ немаат стратегија за справување со уличните кучиња, смета Муцунски

Latest from Blog