Русија тврди дека Украина се обидела да изведе напад на Крим со ракета С-200

1 min read

МОСКВА (АА) – Министерството за одбрана на Русија соопшти дека Украина се обидела да изврши напад на Крим со ракета С-200, пренесува Анадолу.

„Ноќта на 19 август, режимот на Киев се обиде да изврши терористички напад на Крим со ракета за противвоздушна одбрана С-200“, се наведува во соопштението на Министерството по повод обидот за напад во текот на ноќта.

Во соопштението се додава дека украинската ракета била навреме откриена и блокирана во воздух од страна на руските противвоздушни ракетни системи, и дека нема причинета штета, ниту жртви.

Русија го анектира Крим во 2014 година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Музичка вечер на „Охридско лето“ со концертот на професионалниот мешан хор „Про Арс“

Следно

НАГРАДА ЗА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „МОЛК НА РАЗУМОТ“ НА КУМЈАНА НОВАКОВА НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ, ПОБЕДИ ГРУЗИСКИОТ „КОС, КОС, КАПИНА“

Latest from Blog