Русија го прогласи нобеловецот Дмитриј Муратов за странски агент

1 min read

Русија го додаде почитуваниот новинар и добитник на Нобеловата награда, Дмитриј Муратов на својата листа на странски агенти, етикета што властите често ја користат за да ги спречат критичарите.

Руското Министерство за правда соопшти дека Муратов „користел странски платформи за ширење мислења насочени кон формирање негативен став кон надворешната и внатрешната политика на Руската Федерација“.

Муратов беше главен уредник на Новаја Газета, која беше широко почитувана во странство поради нејзиното истражувачко известување и често го критикуваше Кремљ. Муратов беше ко-лауреат на Нобеловата награда за 2021 година; тој подоцна го стави својот Нобелови медал на аукција, добивајќи 103,5 милиони долари кои, како што рече, ќе бидат искористени за помош на децата бегалци од Украина. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Снопче се соочува со закани за тужба, коментирал за проблемите поради ископот во реката Треска

Следно

Хорор во Лесковац: Жена пронајдена мртва во својот дом, полицајци кршеле врата за да ја најдат

Latest from Blog