Ретро видео од Скопје во 1994 година – Град со посеба есенција

1 min read

Скопје во 1994 година од минатиот век! Ова видео ќе разбуди носталгични чувства кај повозрасните скопјани кои велат дека тоа време имало некоја посебна есенција! За денес, ќе кажат тие, градот е сив и тажен. А пред децении бил поинаков! Полн живот, раздвижен, ведар!

-Ги немаше мобилките и компјутерите, ама затоа ги имаше џамлиите, играње жмурка,камај, играње џамија… Што знаат сега младиве?Дојди од школо и играј кантер или дота,и не знаат ништо повеќе од тоа, вели еден стар скопјанец. 

-Од времето кога Скопје иако било помало понеизградено сепак личело на нешто, се гледа дека имало душа, а не денес полно со кичерај, а без душа! – вели друг. 

Се согласувате ли?

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Ново издание на 360°: Интервју со обвинителот Бубевски за убиството во „Шиша бар“, случаите со „Бехтел и Енка“, „Доказ“, „Делчевските ниви”

Следно

Со три гласа против и осум воздружани, Ли Чианг е избран за нов премиер на Кина

Latest from Blog