Рејџ предводат бојкотирање на сали кои шпионираат

1 min read

Во барањето организирано од активистичката група Борба за иднината, се наведува дека потписниците ќе ја бојкотираат секоја локација што ќе ги користи ваквите системи со камери. Понудија и извештаи дека Медисон Сквер Гарден ги идентификувал адвокатите вклучени во судски спор со сопствениците на Медисон и ги отстранувал од шоуата.

„Музичката индустрија се опоравува од вестите дека сопственикот на иконичното њујоршко место, Медисон Сквер Гарден, користи препознавање лица за да идентификува, вознемирува и забранува луѓе“, соопшти организацијата. „Овој инвазивен биометриски надзор не е безбеден, особено за црните и кафеавите луѓе кои бивале неправедно исфрлани од јавни места поради вградената дискриминација во технологијата“.

Последниве неколку години, коалиција на музичари, музички фанови и групи за човекови права обезбедија ветување од 40 големи светски музички фестивали, вклучувајќи ја и Коачела, дека нема да користат софтвер за препознавање лица на нивните настани.

И покрај тоа, оваа технологија сè повеќе се шири, не само како алатка за надзор, туку и како форма на безхартиено издавање билети и плаќање.

„Оваа технологија е толку непрецизна што создава повеќе штета и проблеми отколку што решава. Но, уште пострашен е светот во кој целата технологија за препознавање лице работи 100% совршено – со други зборови, свет во кој приватноста не постои, каде што сме идентификувани, набљудувани и надгледувани, каде и да одиме“, вели Лејла Нашашиби, активистка на „Fight for the Future“.

 

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Пригожин го запре походот кон Москва

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) По маршот, Парадата на гордоста продолжува со забава во Градски парк

Latest from Blog