ПСЖ објави список со фудбалери со кои сака да се раздели

1 min read

ПСЖ формираше список на играчи со кои сака да се раздели на лето. Според RMC Sport, играчот од средниот ред Карлос Солер, кој минатото лето беше потпишан од Пари Сен Жермен за 18+3 милиони евра, е број еден. Шпанецот разочара и не се вклопи во системот на Кристоф Галтие.

Исто така, ПСЖ е разочаран од Ренато Санчес, кој пропушти многу натпревари поради повреди, но не убедуваше при влегувањето на теренот. Португалецот е подготвен да размислува за заминување, иако повеќе би сакал да остане. Фудбалерот е убеден дека е способен да игра подобро, но не е сигурен дека ПСЖ ќе му даде можност да го докаже тоа.

Покрај тоа, ПСЖ е подготвен да се раздели со напаѓачот Југо Екитик, кој постигна само четири гола на 32 натпревари. Тој сака да остане, бидејќи е убеден дека може подобро да се докажува, но нема категорично одбивање од негова страна да замине. Екитик е приоритет на Ајнтрахт доколку си замине Рандал Коло-Муани.

Исто така, ПСЖ е подготвен да се раздели со тројца играчи кои редовно се појавуваа во стартниот состав минатата сезона. Станува збор за Ашраф Хакими, Марко Верати и Нејмар.

Последниве месеци, Хакими стана помалку комфорен во Париз, додека ПСЖ е преокупиран со скандалите околу Ашраф. Доколку дефанзивецот се изјасни дека сака да го смени клубот, нема да биде приведен. Истото важи и за Верати, кој, сепак, сака да остане.

ПСЖ сакаше да се раздели со Нејмар минатото лето, но не можеше. Со оглед на неговата голема плата и долгата историја на повреди, нема многу купувачи за него. Сепак, некои клубови – особено англиските – покажаа интерес за напаѓачот во последните недели. Доколку ПСЖ може да се ослободи од платата на Нејмар по разделбата со Лионел Меси и Серхио Рамос, тогаш ќе има дополнителна слобода на дејствување на пазарот. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Разговор Ердоган – Путин: Потребна е целосна истрага за експлозијата на браната „Каховка“

Следно

Почна санацијата на Спомен-костурницата на паднатите борци од НОВ во Струмица

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските