Првото вооружено поморско пловило без екипаж на Туркије ги започна поморските тестови со домашен мотор

1 min read

ЛАНГКАВИ (АА) – Прототипот на првото вооружено поморско пловило без екипаж на Туркије (ULAQ), денес премина на поморски тестови со домашно изграден мотор, јавува Анадолу.

Учествувајќи на Меѓународниот поморски и авијациски саем Лангкави (LIMA 2023) во Малезија, турската компанија за одбранбена индустрија „Одбрана Метексан“ ги објави првите слики од морските тестови на ULAQ.

Најновиот прототип на ULAQ е поголем од првиот и е опремен со мотор развиен од турската машинска компанија „Тумосан“, заменувајќи го претходниот мотор со пропелер и дозволувајќи му на пловилото да работи со големи брзини во плитки води.

Серијата ULAQ, развиена во соработка со турските компании од одбранбената индустрија и бродоградилиштето Арес во јужната турска област Анталија, беше спуштена во морето за прв пат, се покажува на снимките.

Првата конфигурација на ULAQ се очекува да биде испорачана во последниот квартал од годината.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Атлантик го прогласи Твитер за социјална мрежа на крајната десница

Следно

Американската полиција го фатен осомничениот за нападот на „Туркеви“ во Њујорк

Latest from Blog