Пронајдени 20 мигранти на автопатот Гевгелија – Скопје

1 min read

На автопатот Гевгелија – Скопје, после клучка Смоквица, изутрината во 02.10 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица, во товарно возило „цитроен џампер“ со кумановски регистарски ознаки пронашле 20 мигранти.

Како што информираа од МВР, полициските службеници дале знак за запирање на товарно возило „цитроен џампер“ со кумановски регистарски ознаки, при што возачот го напуштил возилото.

– При преглед во возилото биле пронајдени 20 лица мигранти (18 лица од Конго, 1 лице од Камерун и 1 лице од Авганистан). Мигрантите биле сместени во прифатно-транзитен центар за понатамошна постапка, а за настанот бил известен јавен обвинител, се наведува во соопштението.

По целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Помина еден месец од разорните земјотреси во Турција

Следно

Франција: Нов масовен штрајк против пензиските реформи

Latest from Blog