Промоција на книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски во Куманово

1 min read

Во малата сала на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово во среда со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски.

Промотор на настанот е Весна Мојсова Чепишевска, фрагменти ќе читаат актерките Кети Дончевска Илиќ и Анастасија Величковиќ.

Иван Антоновски е асистент на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ и зад себе веќе има неколку публикации. Минатата година беше прогласен за најдобар млад научник во хуманистичките науки и од претседателот на државата му беше доделено признанието „Успешни млади“.

Во „Идентитетот е приказна“, покрај студијата на Антоновски е објавен и последниот, тестаментален есеј на Горан Стефановски – „Искрата што се измолкнува (наративи помеѓу чеканот и наковалната)“.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Јувентус нема да го продолжи договорот со Ди Марија

Следно

Да, вирусот ќе да е од лабораторија

Latest from Blog