Продолжува седницата за избор на нови министри во Владата

1 min read

Седницата за избор на новите владини министри продолжува во законодавниот дом денес напладне. Доцна синоќа заврши расправата за изборот на министрите.

Пратениците расправаат за изборот на Кренар Лога за министер за правда, Фатмир Меџити за министер за здравство, Азир Алиу за министер за информатичко општество и администрација и Каја Шукова за министер за животна средина.

Премиерот Димитар Ковачевски ја побара довербата од пратениците и од јавноста за формирање на постабилна, поуспешна, поефикасна и фокусирана Влада.

Пратениците од опозицијата обвинија дека тројца од предлозите за министри биле соработници на претходната власт, односно, како што рекоа, „тие што ги напаѓаат за криминал и корупција“.

Расправата за новите министри почна откако по две недели заврши дебатата за разрешувањето на претходните министри од редовите на „Алтернатива“ за здравство Беким Сали, за информатичко општество Адмирим Алити и на министерот без ресор задолжен за дијаспора, Џемаил Чупи. На стартот на седницата што почна на 13 февруари, беа констатирани оставките на министрите за правда Никола Тупанчевски и за животна средина Насер Нуредини, како и на замениците-министри за здравство Владимир Рендевски и за правда Агим Нухиу.

На 104. седница треба да бидат разрешени и замениците-министри и за одбрана, за земјоделство и за образование и наука, Башким Хасани, Абдулшуќур Абедини и Лулзим Алиу и да бидат избрани нивни заменици.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Македонци кои живеат во Виена ја донесоа надгробната плоча на гробот на Тодор Паница во Музејот на Македонија

Следно

Сака ќе стане најплатен играч на Арсенал

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета